کاغذ روزنامه

کاغذ روزنامه

اشتراک گذاری :

کاغذ روزنامه بطور معمول از مخلوطی از خمیر کاغذ مکانیکی و پر بازده سوزنی برگان (برای تأمین ویژگیهایی مانند بالک، ماتی و چاپ پذیری) و خمیر شیمیایی الیاف بلند رنگبری شده یا نیمه رنگبری شده (برای تأمین مقاوم تها ی لازم) تولید می گردد.

در کشورهای فاقد چوب سوزنی برگان، کاغذ روزنامه عمدتاً بر پایه تولید خمیرکاغذ پربازده CTMP و CMP چوب پهن برگان بومی و واردات خمیر شیمیایی الیاف بلند ساخته می شود که به عنوان مثال:

می توان به تولید کاغذ روزنامه در صنایع چوب و کاغذ مازندران که تنها تولید کننده کاغذ روزنامه در کشورما است، اشاره نمود.

در این کشورها تأمین چوب مورد نیاز بدلیل تخریب و کاهش سطح جنگلها و عدم توسعه جنگلک اریها و نیز تأمین ارز مورد نیاز برای واردات خمیر کاغذ شیمیائی الیاف بلند، با محدودیت هایی مواجه است.
با عنایت به توسعه کشت نیشکر در جنوب ایران و با توجه به نتایج مطالعات انجام شده در مقیاس جهانی در خصوص استفاده از باگاس در تولید کاغذ روزنامه، در این تحقیق که برای اولین بار در ایران انجام شده است، امکان استفاده از خمیر شیمیایی باگاس در ترکیب خمیر کاغذCMP چوب پهن برگان برای تولید کاغذ روزنامه در مقیاس آزمایشگاهی مورد بررسی قرار گرفت.

خمیر کاغذ شیمیایی سودای باگاس :

خمیر کاغذ شیمیائی سودای باگاس با بازده حدود ۴٧ % (تهیه شده در شرایط بهینه تولید در آزمایشگاه) تا شفافیت حدود ۶٠ % با یک مرحله پراکسید هیدروژن رنگبری گردید و تاثیر درجات مختلف اختلاط تا ٣٠ % آن در تولید شده در صنایع چوب و کاغذ مازندران (با و بدون استفاده از خمیر الیاف بلند وارداتی) CMP ترکیب خمیر بر روی ویژگی های کاغذ حاصله بررسی شد.

نتایج حاصله نشان داده است که کاغذ حاصل از اختلاط تا ٣٠ % خمیر کاغذ شیمیایی باگاس در ترکیب با خمیر کاغذCMP پهن برگان در محدوده قابل قبول خصوصیات فیزیکی و نوری، دارای ویژگ یهای مقاومتی بهتر و مطلوب تر از ترکیب اصلی کارخانه ( ٨٣ % خمیر کاغذCMP پهن برگان و ١٧ % خمیر الیاف بلند وارداتی) بوده است.

به عبارت دیگر، در صورت استفاده از خمیر شیمیایی باگاس در ترکیب خمیرCMP پهن برگان، ضمن تولید کاغذ روزنامه قابل قبول، در مصرف خمیر کاغذCMP و در نتیجه مصرف چوب پهن برگان و نیز در مصرف خمیر کاغذ شیمیایی الیاف بلند وارداتی کاهش و صرفه جوئی قابل توجهی ایجاد خواهد شد.

کاغذ روزنامه , کاغذی ارزان قیمت است که به شکل رول و ورق یافت می شود . قدرت جذب بالا داشته و معمولا برای چاپ روزنامه با ماشین افست و لترپرس استفاده می شود.

گرماژ معمول  کاغذ روزنامه ۵۰ گرم است.

انواع کاغذ روزنامه :

  • کاغذ استاندارد
  • کاغذ مخصوص
  • کاغذ بهبود یافته
  • کاغذ دفترچه راهنمای تلفن
  • کاغذ رنگی
  • کاغذ خبرنامه
  • کاغذهای مخصوص MF
کاغذ روزنامه

 

[yasr_visitor_votes size=”large”]

اشتراک گذاری :

مطالب بیشتر :

اولین منوی خود را اینجا ایجاد کنید
برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه
لیست علاقه مندی ها
0 مورد سبد خرید
حساب من