کارتن سازی 0824

کارتن سازی :

کارتن سازی یکی از خدمات زیر مجموعه صنعت چاپ و بسته است. استفاده از کارتن برای بسته‌بندی انواع محصولات، از زمان‌های گذشته به عنوان یکی از اصلی‌ترین روش‌های بسته‌بندی رواج داشته است.

صنعت کارتن سازی فرآیندی است که طی آن ابتدا ورق کارتن از رول کاغذ تولید می شود و سپس با توجه به  نوع محصولی که قرار است بسته بندی شود، به  شکل مناسب و در اندازه های مختلف طراحی و ساخته می شود. سپس با توجه به نیاز بازار و سفارش های دریافتی، سلیقه مشتری و نوع محصولی که قرار است بسته بندی شود و کاربردهای تبلیغاتی که یک بسته بندی مناسب دارد، به روش های مختلف چاپ می شود.

بعد از آن با توجه به نوع محصول و شرایط مصرف کنندگان و بازار , ورق کارتن رو چاپ یا لمینت می کنند و در انتها با استفاده از چسب یا  منگنه , ورق رو به کارتن یا جعبه تبدیل می کنند.

کاغذ در کارتن سازی :

عموماً کارتن ها از کاغذ ساخته می شوند. اما نکته مهم درباره جنس کارتن ( کارتن ۳ لایه یا کارتن ۵ لایه ) انواع کاغذ مورد استفاده در کارتن سازی است ( مثلا کاغذ تست لاینر – فلوت – ایرانی ) که به طور مسلم با بالا رفتن کیفیت کاغذ به همان نسبت کیفیت جنس کارتن هم بالا تر خواهد رفت. اهمیت جنس کاغذ در زمان چاپ خیلی بالاس به طوری که کاغذهای بی کیفیت  در خط تولید کارخانه کارتن سازی مشکلات زیادی را به وجود می آورد. به علاوه اینکه کیفیت کاغذ در محاسبه قیمت کارتن به شدت تاثیره میگذارد.

دلایل محبوبیت کارتن سازی :

اصلی ترین دلیلی که باعث  استفاده بیشتر از کارتن و جعبه در صنعت بسته بندی می شود , امکان بازیافت کارتن و جعبه است. که پس از بازیافت دوباره به چرخه تولید بر می گرده. اما جز اینکه کارتن ها و جعبه ها دوست داره محیط زیست هستند عواملی زیر هم در محبوبیت آن تاثیر داره :

قمیت مناسب و ارزان

آسان بودن دسترسی

روند تولید بدون پیچیدگی

حمل نقل آسان

فرآیند کارتن سازی :

 فرآیند کارتن سازی، ابتدا ورق کارتن از رول کاغذ تولید می‌شود. در ادامه ورق کارتن به منظور حفاظت از محصول به شکل مناسب و متناسب با ابعاد محصول به صورت باکس و جعبه طراحی و تولید می‌شود. در انتها با توجه به سلیقه بازار، زیبایی و کاربردهای تبلیغاتی به روش‌های مختلف چاپ و رنگ آمیزی می‌شود.

شرایط نگهداری کارتن و جعبه :

داشتن اطلاعات کافی از شرایط نگهداری کارتن و جعبه در شرایط مختلف  از خرابی محصول و کالا ی ما جلوگیری میکنه.

رطوبت :

مواد اولیه ساخت کاغذ و مقوا الیاف های چوبی که خاصیت جذب رطوبت را دارد به همین دلیل کارتن ها و جعبه ها نیز قابلیت  جذب رطوبت را در خود دارند.

نور :

نور بدون افزایش دما و به تنهایی اثر چندانی روی مقوا ندارد اما  نور اثراتی را می تواند در کارتن و جعبه به جا بگذارد که عبارت اند از : تغییر رنگ ظاهری و سطحی، کمرنگ شدن علایم چاپی و در صورت استفاده از چسب ، تضعیف اتصال های کارتن و جعبه.

دما:

دما  باعث خشکی الیاف ورق های کارتن و جعبه می شود و در صورتی که شدید باشد باعث تغییر رنگ , سوختن ورق و خمیدگی کارتن یا جعبه می شود.

گرد و غبار :

گرد و غبار فقط باعث از بین رفتن قدرت اتصالات چسبی بین کارتن یا جعبه می شود. گرد و غبار هیچ تاثیری در برابر کارتن ها یا جعیه هایی که با منگه به هم اتصال پیدا کرده اند , ندارد.

روغن و مواد چرب :

باعث تضعبف مواد اولیه کارتن و جعبه می شوند.

اسید :

چه  اسید قوی باشد چه  اسید ضعیف باشد باعث از بین رفتن کارتن یا جعبه می شود.

انواع کارتن در صنعت کارتن سازی :

کارتن استاندارد

کارتن های استاندارد :

فرم استاندارد کارتن که بیشترین تقاضا را نسبت به مدل های دیگر دارد. در این نوع از کارتن برای سایزهای مختلف احتیاجی به قالب نیست.

کارتن های دایکاتی 46564

کارتن های دایکاتی :

در صورتیکه نیاز به استفاده از طرح های خاص و زیباتر داشته باشید , باید از کارتن های دایکاتی (جعبه های دایکاتی ) استفاده کنیم. کارتنهای دایکاتی بسته بندی های بسیار زیبایی رو برای ما فراهم میکنند که جلوه خاصی به محصول شما خواهند داد.

کارتن لمینتی 23

کارتن های لمینتی :

شرکت های بزرگ و هوشمند, پیوسته به دنبال نمایش هر چه بیشتر و بهتر محصولات خود هستند ، برای این تولید کنندگان کارتن های لمینتی بهترین گزینه جهت ارائه محصولات خودشون هست. کارتن های لمینتی با چاپ خیره کننده از ترکیب میلیون ها رنگ می توانند جلوه ویژه ای از محصولات شما در مقابل دیده مشتریان به نمایش بگذارند.