خصوصیات فیزیکی کاغذ

خصوصیات فیزیکی کاغذ

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest

 

خصوصیات فیزیکی کاغذ
خصوصیات فیزیکی کاغذ

خصوصیات فیزیکی کاغذ , ضخامت یک برگ کاغذ را باید با وسایل دقیق تعیین کرد . یعنی به وسیله اندازه گرفتن ارتفاع یک بند کاغذ با خط­کش محاسبه و تعیین می­شود . قدرت ، قوه مقاومت و قابلیت­های مختلف کاغذ غالباً به ضخامت آن بستگی دارد .

فرمول :

ضخامت کاغذ ( بر حسب چند صدم میلیمتر) تقسیم بر وزن آن بر حسب گرم می­باشد . شفافیت کاغذ با دیدن کاغذ در روشنایی مشخص می­شود . به این ترتیب که متن کاغذ یکنواخت باشد . در صنعت چاپ بخصوص چاپ رنگی و چاپ نقشه­ ها مهمترین خاصیت فیزیکی که بی­نهایت قابل اهمیت است ،‌تغییر پذیری آن و تعیین اینکه در شرایط مختلف چه تأثیرات و تغییراتی در آن صورت خواهد گرفت ، می­باشد . کاغذ دارای دو جهت کاملاً مختلف است و هر کاغذی از عرض و طول به اندازه مساوی دچار تغییر و تأثیر نمی­شود .

علت وجود دو جهت کاملاً مختلف کاغذ نیز بدین ترتیب است ،‌اگر تنه درخت­های متعددی را برای حمل و نقل به رودخانه بریزند ، در صورتی کلیه تنه درختان از طول به هم چسبیده درمسیر رودخانه به حرکت در می­آیند . الیاف و سلولز مانند این تنه های درخت است و میز ماشین کاغذ سازی و نوردهای موجود در روی آن درست عمل رودخانه را انجام می­دهند .

 

انواع کاغذها بر اساس مواد تشکیل دهنده :

الف) کاغذهای حاوی چوب یا کاغذ هایی که از تفاله مکانیکی تولید می شوند. که عبارتند از:

  • کاغذ چاپ روزنامه کاملاً از تفاله مکانیکی ساخته می شود حداکثر تا ۱۵ درصد از تفاله شیمیایی تصفیه شده در تولید آن به کار می رود.
  • کاغذ مجله بدون پوشش که شامل ۵۰ تا ۷۰ درصد تفاله مکانیکی و ۱۰ تا ۲۵ درصد تفاله شیمیایی تصفیه شده و همچنین ۱۵ تا ۳۰ درصد سایر مواد افزودنی می شود.
  • کاغذ مجله پوشش دار شامل ۴۰ الی ۶۰ درصد تفاله مکانیکی، ۲۵ تا ۴۰ درصد تفاله خاک اره و ۲۰ تا ۳۵ درصد مواد پر کننده و رنگ پوششی می باشد.

ب) کاغذهای بدون چوب یا کاغذ ترم عمدتاً از تفاله شیمیایی و مقدار جزئی حدود ۱۰ درصد تفاله مکانیکی ساخته شده است. که عبارتند از :

  • کاغذ چاپی بدون پوشش که شامل ۵۵ الی ۸۰ درصد تفاله چوب تصفیه شده و حداکثر ۳۰ درصد تفاله خاک اره تصفیه شده و همچنین ۱۰ الی ۳۰ درصد سایر مواد پر کننده می باشد.
  • ضخامت کاغذ پوشش دار به کارآیی و استفاده آن بستگی دارد.

امیدواریم خصوصیات فیزیکی کاغذ مورد توجه شما واقع شده باشه.

خصوصیات شیمیایی کاغذ

منبع : ساپیپر + افراکارتن

[yasr_visitor_votes size=”large”]

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest

مطالب بیشتر :