تعریف کارتن

تعریف کارتن یا کارتن چیست

اشتراک گذاری :

تعریف کارتن یا کارتن چیست ؟؟ در این مطلب سعی می کنیم به تمامی جنبه ها و مفاهیم مربوط به تعریف کارتن بپردازیم. هر چند بعضی از این جنبه ها و مفاهیم خیلی به صنعت بسته بندی مربوط نیست ولی داشتن اطلاعات ازش خالی از لطف هم نیست. در این مطلب سعی می کنیم تا کارتن های ۵ لایه و ۳ لایه  و کارتن مادر رو هم در حد مختصر هم شده اشاره بهش بکنیم.

تعریف کارتن یا کارتن چیست

تعریف کارتن یا کارتن چیست

معنی و ریشه های کارتن :

واژه کارتن با تلفظ kārtan  , شمال ۵ حرف و معادل ابجد آن ۶۷۱ است به زبان شیرین فارسی به معنی  مقوا، جلدمقوایی ( که در آن اوراق و اسناد قرار می دهند ) است ولی در  گویش مازنی  /kaartan/  به معنی عنکبوت است , همینطور در لغت نامه دهخدا و فرهنگ فارسی معین به معنی تننده یا عنکبوت بیان شده است.

واژه ها و مترداف های دیگری برای کارتن :

قوطی یا جعبه ی مقوایی، جعبه ی مقوایی بزرگ، بسته، پاکت، به قدر یک کارتن یا گنجانه، ظرف یا گنجانه ای که از مقوای مومی درست شده و برای آبگونه ها به کار می رود.
در زبان انگلیسی carton به a box made of thick paper, sometimes coated, or of plastic, made to hold one particular type of product تعریف شده و کلمات مترادف آن box, case و کلمات مشابه آن container, package است.

کارتن چیست ؟

در ویکی پدیا کارتن به دو شکل زیر تعریف شده است :

 کارتن:

گونه‌ای محصول کاغذی است که از ترکیب ورق‌های کاغذ درست می‌شود و به گستردگی در بسته‌بندی به کار می‌رود. کارتن معمولاً از سه لایه کاغذ ساخته می‌شود که دو لایه رو و زیر آن ورق صاف و یک لایه میانی کاغذ چین‌دار است ( که به آن در اصطلاح فلوت گفته می شود ) . با توجه به نیازی که در بسته‌بندی داریم کیفیت و نوع کارتن برای ما تغییر می‌کند برای مثال برای ارسال بار به خارج از کشور از کارتن ۵ لایه که فلوتینگ محکمتری داره استفاده می‌شود و برای جنس سبک تر از کارتن سه لایه استفاده می شود.

کارتون (به انگلیسی: Cartoon) :

در زمینه‌های مختلف دارای معانی مختلفی است. در هنرهای تجسمی کارتون به معنای طرح مقدماتی است. برای یک کار هنری به همان اندازه، که بعداً به صورت «فرسک»، نقاشی روغنی، موزاییک، معرق، یا ترکیبی از شیشه‌های رنگی برای در و پنجره یا فرشینه تهیه شود. چون این طرح روی کاغذ ضخیم یا مقوا رسم می‌شود و در زبان ایتالیایی cartone به معنی مقوا و کاغذ ضخیم است این نام به این قبیل الگوها داده شده‌است. در ایتالیای دوره رنسانس از کارتون استفاده‌های زیادی شده‌است که به عنوان مثال کارتون‌های رافائل در فرشینه نمازخانهٔ سیستین می‌توان نام برد. در روزنامه نگاری کارتون به معنی نقاشی فکاهی یا هجایی است که با رعایت مبالغه ترسیم شده و غالباً با نوشته همراه است. در کارتون‌های سیاسی غالباً از کاریکاتور استفاده می‌شود. کارتون‌های سیاسی نخستین بار در قرن ۱۶ میلادی در دورهٔ اصلاح دین به کار رفت. در قرن ۱۸ میلادی در انگلستان بر اثر آثار هوگارت و دیگران کارتون عنوان جزء ضروری روزنامه‌ها را پیدا کرد. در اوایل ۱۸۴۰ میلادی کارتون به تصاویر پی در پی [۱] اطلاق می‌شد که دارای سوژه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و نظایر آن بود. در ایران فارسی زبانان واژهٔ “کارتون” را در مفهوم cartoon animation (نقاشی متحرک) می فهمند و بکار می برند و هر نوع نقاشی فکاهی و طنز دیگر را با عنوان “کاریکاتور” می شناسند.
البته تعرفی های دیگری در بسته بندی برای اون در نظر گرفته شده که در مطلب تعریف بسته بندی به اون پرداخته ایم .

موارد استفاده از کارتن :

امروزه شما هر خریدی که انجام بدید از بسته بندی های کوچک مثل موادغذایی گرفته تا بسته بندی های بزرگ مثل لوازم خانگی به نحوی توسط انواع کارتن یا جعبه بسته بندی می شود یا ترکیبی از هر دو . به طور مثال بسته بندی های جوراب رو در نظر بگیرید :

جوراب ابتدا در  جعبه بسته بندی میشود  بعد از اون در کارتن ( که در اصطلاح کارتن مادر گفته می شود ) بسته بندی می شود.

کارتن در بسته بندی بیشتر به عنوان کارتن مادر در نظر گرفته می شود.

کارتن مادر

کارتن مادر

جنس کارتن از چیست ؟

عموماً کارتن ها از کاغذ ساخته می شوند. اما نکته مهم درباره جنس کارتن ( کارتن ۳ لایه یا کارتن ۵ لایه ) انواع کاغذ مورد استفاده در کارتن سازی است ( مثلا تست لاینر – فلوت – ایرانی ) که به طور مسلم با بالا رفتن کیفیت کاغذ به همان نسبت کیفیت جنس کارتن هم بالا تر خواهد رفت. اهمیت جنس کاغذ در زمان چاپ خیلی بالاس به طوری که کاغذهای بی کیفیت  در خط تولید کارخانه کارتن سازی مشکلات زیادی را به وجود می آورد. به علاوه اینکه کیفیت کاغذ در محاسبه قیمت کارتن به شدت تاثیره گذاره. در ایران عموما ورق ها ۳ لایه یا ۵ لایه تولید می شوند.

ورق های ۳ لایه , از دو لایه کاغذ که از بالا و پایین به یک کاغذ فلوت دار چسبیده اند،تشکیل شده است.

ورق 3 لایه

ورق ۵ لایه , از ۳ لایه کاغذ که از بالا و پایین به ۲ لایه کاغذ فلوت دار چسبیده اند تشکیل شده است.

ورق ۵ لایه

کارتن 3 لایه یا کارتن 5 لایه

کارتن ۳ لایه یا کارتن ۵ لایه

محبوبیت کارتن و جعبه :

اصلی ترین دلیلی که باعث  استفاده بیشتر از کارتن و جعبه در صنعت بسته بندی می شود , امکان بازیافت کارتن و جعبه است. که پس از بازیافت دوباره به چرخه تولید بر می گرده. اما جز اینکه کارتن ها و جعبه ها دوست داره محیط زیست هستند عواملی زیر هم در محبوبیت آن تاثیر داره :

قمیت مناسب و ارزان

آسان بودن دسترسی

روند تولید بدون پیچیدگی

حمل نقل آسان

قیمت کارتن :

قیمت کارتن به عوامل مختلفی بستگی دارد. نوع کاغذ , تعداد لایه ها , نوع فلوت , ابعاد کارتن , وزن کارتن , نوع برش و نوع چاپ و … از جمله مواردی هستند که در قیمت کارتن تعیین کننده هستند. که در مطلب محاسبه قیمت کارتن به آن پرداختیم.

امیداواریم مطلب تعریف کارتن یا کارتن چیست برای شما مفید واقع شده باشد.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

اشتراک گذاری :

مطالب بیشتر :

اولین منوی خود را اینجا ایجاد کنید
برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه
لیست علاقه مندی ها
0 مورد سبد خرید
حساب من