انواع چاپ بر روی کارتن و جعبه

انواع چاپ بر روی کارتن و جعبه

اشتراک گذاری :

در این مطلب انواع چاپ بر روی کارتن و جعبه را بیان کنیم . چاپ بر روی کارتن به طور کلی به دو دسته تقسیم میشه:

چاپ مستقیم ( تک مرحله ای ) :

در چاپ مستقیم، طرح یا نوشته های مورد نظر به طور مستقیم ( توسط کلیشه ) بر روی انواع کارتن چاپ می شوند. که در بیشتر مواقع توسط دستگاه ( دستگاه فلکسور , چاپ زنجیره ای و … ) بر روی ورق چاپ میشه یا به صورت دستی ( چاپ سیلک ) .

چاپ غیر مستقیم ( دو مرحله ای ):

در این روش، چاپ ابتدا بر روی یک لایه ی نازک مثل کاغذ انجام میشه و سپس، پوستر بر روی کارتن به وسیله دستگاه لمینت میشه ( چسبانیده می شود ).

اما در دسته بندی جزئی تر  به طور کلی به ۳ دسته تقسیم میشه :

دسته اول : چاپ افست ( چاپ لمینت یا پوستر )

دسته دوم چاپ فلکسور

دسته سوم چاپ سیلک

چاپ افست

چاپ افست یا چاپ لمینت ( Offset ) :

چاپ افست نوعی از چاپ که نوشته و عکس را بر سطح لاستیکی یک استوانه (سیلندر) گردان برمی‌گرداند و سپس آن را با فشار استوانه دیگر روی کاغذ چاپ می‌کنند. ماشین معمولی چاپ افست دارای سه استوانه‌است. در چاپ افست نخست آنچه را که باید چاپ شود بر روی صفحه‌ای فلزی به نام زینک منتقل می‌کنند، سپس این صفحه را با مواد شیمیایی طوری حساس می‌کنند که فقط نوشته‌ها و تصاویر آن، مرکب چاپ را به خود می‌گیرد.

زینک را به دور نخستین استوانه می‌پیچند؛ طرح آن بر اثر فشار روی پوشش لاستیکی استوانه دوم برمی گردد. کاغذ سفید که متوالیاً به دور استوانه سوم می‌پیچد مطالب را از روی پوشش لاستیکی استوانه دوم می‌گیرد. سرعت کار ماشین‌های چاپ افست بیش از چاپ مسطح (حروفی) می‌باشد. از بزرگترین تولیدکنندگان ماشینهای چاپ افست درجهان کمپانی هایدلبرگ آلمان است. منبع

در افست چهار رنگ اصلی آبی، قرمز، زرد و مشکی استفاده و از ترکیب آنها میلیون ها رنگ خلق می شوند. استفاده از این رنگ ها با علامت اختصاری CMYK بر روی کارتن ها مشخص می گردد.

اگر می خواهید یک عکس با بهترین کیفیت بر روی کارتن ها چاپ گردد، چاپ افست بهترین گزینه است.

مزایای چاپ افست چیست:

  • مقادیر زیادی قابل چاپ با هزینه ای مناسب است
  • هرچه چاپ بیشتر شود قیمت هر شیت چاپ  ارزان تر است
  • از طیف گسترده ای از انواع کاغذها میتواندذ اتسفاده کند
  • جوهرهای سفارشی ویژه مانند رنگ های فلزی و پنتون و …..
  • بالاترین کیفیت چاپ ممکن ، با جزئیات بیشتر
  • و….

انواع چاپ بر روی کارتن انواع انواع چاپ بر روی جعبه

چاپ فلکسور

چاپ فلکسو  ( فلکسوگرافی | Phlexography ) :

فرآیند چاپ فلکسو شامل یک دستگاه چاپ چند رنگ است که برای کارتن های مسطح استفاده میشود. فرآیند چاپ فلکسو به صورت چند مرحله انجام میشود که بستگی به رنگ بندی کارتن دارد معمولا به صورت تک رنگ ، دو رنگ، سه رنگ ،چهار رنگ و پنج رنگ میباشد ( در ایران دستگاه دو رنگ و چهار رنگش بیشتر مورد استفاده قرار میگیره ). کلیشه های ژلاتینی بسته به رنگ بندی کارتن در هر برج دستگاه قرار میگیرند. و به صورت مستقیم چاپ را بر روی کارتن فراهم میاورند.

مزایای فرآیند چاپ

  • چاپ با سرعت بسیار بالا
  • چاپ بر روی انواع سطوح هموار و ناهموار
  • هزینه ی مناسب
  • ماندگاری بسیار بالا

انواع چاپ بر روی کارتن انواع انواع چاپ بر روی جعبه

چاپ سیلک

چاپ سیلک ( سیلک اسکرین ) :

چاپ سیلک‌اسکرین یا «چاپ سیلک» روشی برای چاپ تصویر است. در این روش از پارچه توری با سوراخ‌های بسیار ریز استفاده می‌شود که  تور در قابی ثابت می‌شود و تصویر مورد نظر روی این توری نقش می بندد. سپس بخش‌هایی از تصویر که نباید رنگ بخورد با ماده‌ای مسدود کننده لاک حساس پوشیده می‌شود. این قاب توری را در این حالت شابلون یا کلیشه می‌نامند. سپس زیرکار را با فشار کاردک یا غلتک به سطح چاپ شونده منتقل می‌کنند. رنگ یا زیرکار فقط از بخش‌هایی که مسدود نشده یه کاغذ یا سطح چاپ شونده منتقل می‌شود و تصویر روی آن ظاهر می‌گردد.

 

[yasr_visitor_votes size=”large”]

امیدواریم مطلب انواع چاپ بر روی کارتن و جعبه برای شما مفید مواقع شده باشد.

اشتراک گذاری :

مطالب بیشتر :

اولین منوی خود را اینجا ایجاد کنید
برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه
لیست علاقه مندی ها
0 مورد سبد خرید
حساب من